Publikováno

[NÁVOD] Jak vyrobit zvířátka z kaštanů

Ve chvíli, kdy léto pomalu končí a o slovo se hlásí podzim, dětem sice skončily prázdninové radovánky, ale i tak jim můžeme připravit spoustu zábavy a zajímavých aktivit. A neexistuje ideálnější aktivita na spojení venkovní zábavy a domácího kreativního tvoření, než je stavění zvířátek z kaštanů.

Výroba zvířátek z kaštanů dostane děti ven na čerstvý vzduch a zároveň pak doma obstará aktivitu často na dlouhé hodiny. Nicméně je potřeba dětem asistovat jak při sběru kaštanů, tak i při samotném stavění, neboť budeme používat ostré pomůcky.

Zábava od začátku do konce

Začínáme tedy v přírodě, kde musíme najít strom jírovec maďal, na kterém kaštany rostou. Kaštany ze stromu hojně opadávají, proto je sbíráme hlavně ze země. Pokud jich však není dostatek, může nám pomoct těžší klacek, kterým při správném zásahu shodíme další množství tohoto plodu. Zvláště při úspěšném shození se dětem vykouzlí na tváři úsměv a radost.

Kaštany samozřejmě sbíráme bez slupky, abychom pak doma neměli zbytečný odpad. Když už jsme v přírodě, můžeme po cestě posbírat další věci, které se nám můžou při vyrábění hodit. Jde hlavně o takzvané javorové nosy, bukvice, žaludy i s čepičkami nebo jakákoliv hezká rostlinka, která nějakým způsobem zkrášlí vaše zvířátka z kaštanů.

Fantazii se meze nekladou

Další fáze výroby už tedy probíhá doma v teple. Nejdříve si připravíme pomůcky, kterými jsou ostré nůžky nebo malý křížový šroubovák, špejle, párátka, sirky a lepidlo. Všechny tyto nástroje budeme s dětmi používat, nicméně nůžky a šroubováček by měly zůstat v našich rukou, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.

Pomůcky k výrobě

  • Nůžky nebo šroubovák
  • Špejle
  • Párátka
  • Sirky
  • Lepidlo

Samotné tvoření zvířátek je hlavně o fantazii. Nejčastější na začátek bývá vytvoření housenky, kdy z každé strany kaštanu uděláte dírku a děti kaštany pouze spojují malými částmi špejle. Tímto vlastně děti zjistí princip, jak stavět zvířátka z kaštanů a mohou si pak už samy vymýšlet další druhy.

Pro čtyřnohé zvířátko využijeme připravené sirky, které díky hořlavé špičce nekloužou po povrchu a zvířátko díky nim pevně stojí. Hlavu zvířete pak můžeme ozvláštnit čepičkou z žaludu a oči si můžeme případně vytvořit z papíru a na kaštan je nalepit.

Zvířátka z kaštanů
Z kaštanů můžeme vytvořit opravdu jakékoliv zvířátko

Děti se mohou u vyrábění zvířátek pořádně vyblbnout, určitě vzniknou zvířátka doposud nepoznaná, ale na tom přece vůbec nezáleží, hlavní je, že si společný čas pořádně užily. Užít si čas mohou také při dalším kreativním tvoření, díky čemuž se opět něco nového přiučí.

Zábava nejen na jedno odpoledne

Díky jednoduchosti této přírodní stavebnice můžeme vytvořit téměř jakékoliv zvíře, přičemž se děti zdokonalí v jemné motorice, a ještě si přitom užijí spoustu zábavy, kterou umocňuje fakt, že si se zvířátky i po vyrobení mohou dále hrát.