Publikováno

[NÁVOD] Jak správně zarámovat puzzle

puzzle

Stavění puzzle je úžasnou zábavou na odreagování, ať už stavíte sami, nebo se svým partnerem, či dětmi. Pokud si chcete tyto momenty uchovat ještě dlouho po tom, můžete si své postavené puzzle zarámovat a případně i pověsit na zeď. Abyste však nemuseli volat odborníky, podle následujícího návodu si dokážete puzzle bez problémů zarámovat vlastníma rukama.

Abyste vůbec měli co rámovat, je třeba si nejprve puzzle vybrat a pořídit. Motivů a velikostí je opravdu spoustu, proto se nemusíte bát, že byste nenašli to, které vás osloví. Vybírat můžete přímo v kamenných obchodech anebo z větší nabídky na internetu. Pokud však tento návod čtete, je pravděpodobné, že výběr puzzle máte již za sebou a možná máte už i dostavěno. Proto nebudeme zdržovat a pustíme se rovnou krůček po krůčku do zarámovaní našeho poskládaného puzzle.

Zarámování puzzle krok po kroku

1. krok – změření velikosti puzzle

Prvním krokem po dostavění puzzle je jeho změření. I když často na krabicích bývají rozměry uvedeny, ne vždy úplně sedí s těmi výslednými. Proto vezměte pravítko a poctivě puzzle změřte. Být přesný je opravdu důležité, neboť na řadu přichází výběr rámu.

2. krok – výběr rámu

Rám je potřeba vybrat podle změřené velikosti. Nemusíte hledat žádné speciální rámy na puzzle, k našemu účelu nám dokonale poslouží klasický rám na fotografie, který seženete v prodejnách domácích potřeb nebo nábytku.

Několik duruhů rámů
Různé typy rámů

3. krok – vyřezání zadní části z kartonu

Ve stejných prodejnách seženete také pevný karton, bez kterého se neobejdeme. Dokonce ho budeme potřebovat hned na úvod. Věřím, že jste si zapamatovali změřené míry vašeho puzzle, protože z kartonu musíme vyřezat přesně takový obdélník nebo čtverec. Tento karton bude sloužit jako zadek vašeho puzzle, díky čemuž si udrží v jakékoliv poloze stále stejný tvar.

Položte puzzle na karton a mezi tyto dvě vrstvy vsuňte nejlépe voskový papír. Tento papír nám pomůže při srovnávání a lepení puzzle, aby nedošlo k jeho poškození.

4. krok – srovnání povrchu puzzle

Nyní přichází na řadu srovnání puzzle a jednotlivých dílků. Nejlepším způsobem pro vyrovnání puzzle je použít klasický kuchyňský váleček a opatrně, ale přitom působením lehkého tlaku, přejíždět po našem složeném díle. Po tomto kroku by měl být každý dílek puzzle ve stejné rovině a my se tak mohli vrhnout do dalšího důležitého kroku, kterým je lepení.

5. krok – lepení puzzle

Lepidlo nebudeme potřebovat nikterak speciální, stačí nám jakékoliv tekuté. Pro rozetření lepidla budeme potřebovat štětec nebo jiné podobné náčiní, díky kterému nám půjde lepení hladce a dostaneme lepidlo všude tam, kam potřebujeme. Největší pozornost musíme směřovat k lepení spojů mezi dílky, kde je puzzle nejnáchylnější k rozpojení.

Samotného lepení se nemusíte vůbec bát, i když zprvu můžete mít strach, že se puzzle poškodí nebo ho lepidlo zbaví barvy, není tomu tak. O tom se sami přesvědčíte, až necháte lepidlo poctivě zaschnout. K zaschnutí je potřeba ponechat puzzle minimálně dvě hodiny v klidovém režimu. Až se k vašemu dílu vrátíte, je potřeba nejprve samozřejmě zkontrolovat, jestli lepidlo zabralo a jednotlivé dílky drží pevně při sobě. Pokud ne, nebojte se použít lepidla více a dolepit potřebné části. Pak však musíte opět vydržet, než lepidlo zaschne.

6. krok – přilepení puzzle na karton

Pokud puzzle drží při sobě, máme z poloviny vyhráno. Nyní odejměte voskový papír, který již nebudeme potřebovat. S lepením jsme však neskončili. Nyní musíme přilepit puzzle k naší zadní části z kartonu. Ten opět potřete lepidlem po celém jeho povrchu a opatrně na něj přitlačte slepené puzzle. Opět vyviňte lehký tlak, aby se obě části pořádně slepily.

7. krok – den odpočinku, čas schnutí

Přebytečné lepidlo, které se může objevit po krajích pečlivě odstraňte a nyní počkejte minimálně 24 hodin, aby lepidlo perfektně zaschlo. Tento čas se pokuste dodržet, neboť nedočkavost může vést k rozpadnutí puzzle. Pokud v tomto čase zpozorujete známky tvorby nerovností, nebojte se na puzzle položit těžkou knihu, která dá vše do pořádku.

8. krok – zarámování puzzle

Po dni odpočinku se můžete vrátit do práce k finální fázi, kterou je samotné zarámovaní našeho výtvoru. Jelikož by nám puzzle mělo držet pevně pospolu, nemělo by už jeho vložení do rámečku dělat vážnější problém.

Dokončení stavění puzzle
Poslední dílek a je hotovo

Výsledek stojí za to

Své veledílo máte tedy zarámované a teď už je jen na vás, zdali si ho pověsíte na zeď, postavíte na polici anebo třeba schováte na památku. Nyní již víte, že zarámování puzzle rozhodně není věc, které je nutno se bát, stačí pouze malá zručnost a trpělivost a dobrý výsledek v podobě krásného díla v rámu je zaručen.