Publikováno

[PORADNA] Plastové nebo dřevěné hračky?

Porovnání dřevěných a plastových hraček

Vybrat tu nejvhodnější hračku pro vaše dítě je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž třeba zohlednit spoustu kritérií, a tak se může z obyčejné návštěvy hračkářství stát noční můra. Ne však, pokud se dopředu připravíte a půjdete na jistotu. My se vám v tomto článku pokusíme zodpovědět často zásadní otázku při výběru, zda je vhodnější dřevěná hračka nebo ta plastová. Oba typy mají své výhody a nevýhody, které si, mimo jiné, společně projdeme v následujících řádcích.

Proč je potřeba to řešit?

Dřevěné hračky mají v našich končinách dlouhou tradici, kterou však narušily v letech devadesátých barevné plastové hračky, které zaplavily naše hračkářství. Poslední dobou se trend dřevěných hraček pro děti opět vrací, a tak vzniká dilema, který materiál je tím lepším. Nejjednodušší odpověď by byla, nechme přece rozhodnout samotné děti. Ty přece ví nejlépe, jestli si chtějí hrát s dřevěnými kostkami nebo si stavět z plastové stavebnice, nebo ne? Jenomže my pro své děti chceme to nejlepší, a to platí také o jejich hračkách.

Možná si říkáte, že hračky mají přece sloužit především pro zábavu, nicméně již v útlém věku můžeme formovat fantazii dítěte a pomoct jeho všeobecnému rozvoji. A proto je potřeba se do výběru té správné hračky trochu ponořit. Nyní se tedy podíváme na výhody, či nevýhody dřevěných a plastových hraček, ať už pro ty nejmenší nebo pro starší děti.

Výhody a nevýhody dřevěných hraček

Dřevěné hračky - výhody a nevýhody
Dřevěná stavebnice vydrží věčnost

Hlavní výhodou dřevěných hraček je jejich jednoduchost. Možná byste si na první pohled řekli, že je to spíše nevýhoda, nicméně nenechte se mýlit, děti mají rády hračky, které je vybízí k použití vlastní představivosti. A tak nepotřebujete hračku, která má přesně a pouze jeden účel. Stačí použít dřevěnou kostku, která se ve fantazii dítěte může přeměnit jednou v auto, podruhé ve vláček, nebo při použití více kostek rovnou třeba v domeček pro panenky, to už záleží pouze na fantazii samotného dítěte.

VýhodyNevýhody
+ Trvanlivost– Vyšší cena
+ Jednoduchost– Nevhodné do vody
+ Kvalita zpracování– Váha hračky pro menší děti
+ Podpora představivosti a fantazie

Další nespornou výhodou je trvanlivost dřevěných hraček. Ať s nimi dítě dělá v podstatě cokoliv, hračka si stále drží svůj tvar a může tak sloužit i dokonce více generacím. Pokud vám dřevěná hračka spadne, nerozletí se vám na tisíce kousků, jako některé plastové, ale zůstane pěkně pohromadě, a tak místo dětského pláče můžete očekávat další a další hodiny hraní s oblíbenou hračkou.

Mezi další výhody jednoznačně patří kvalitní zpracování, které by mělo být synonymem pro dřevěné hračky. Hračky ze dřeva disponují bezvadně ošetřeným povrchem, vyvarují se ostrých hran, a hlavně se nedají rozdělit na malinké části, které by dítě mohlo polknout. Proto i zde dřevěné hračky vítězí nad těmi plastovými.

“Jednoduchost dřevěných hraček vybízí k použití vlastní představivosti, čili rozvoji fantazie dítěte”

Samozřejmě nemůžeme jenom chválit, neboť i dřevěné hračky mají své nevýhody. Tou hlavní je cena. Vyrobit kvalitní dřevěnou hračku přece jenom něco stojí, což se promítne také do koncové ceny. Pokud tedy hledáte hračku pro krátké období a vyloženě nepotřebujete využít pozitiv hraček dřevěných, jsou plastové hračky vhodnějším řešením.

Výhody a nevýhody plastových hraček

Plastové stavebnice září všemi barvami

Nyní se dostáváme k výhodám hraček plastových. Hlavní výhodou je nepochybně tvarovatelnost a detailnost plastových hraček. Tam, kde dřevo poněkud strádá, přichází na řadu právě často příjemnější plastové zpracování. Především hračky pro holky, s panenkami v hlavní roli, jsou toho jasným důkazem.

VýhodyNevýhody
+ Design a detail– Nešetrné k životnímu prostředí
+ Pestrost barev– Riziko pro zdraví dítěte
+ Různorodost tvarů– Malé části nevhodné pro malé děti

Dalším důležitým faktorem oblíbenosti plastových hraček je jejich barevnost a celková atraktivita pro oko. To hraje roli především u dětí samotných, hlavně u těch nejmenších, pro které jsou barvy známkou zajímavosti. I plastové hračky však mají své nevýhody. Tou nejčastěji skloňovanou nevýhodou je samotný materiál, který jednak není příliš přívětivý k životnímu prostředí, a navíc může být nebezpečný pro zdraví dítěte, pokud nejsou dodržovány všechny potřebné postupy při výrobě.

Podle čeho tedy rozhodnout?

Nyní nezbývá než dosáhnout finálního rozhodnutí, který typ hraček je tím ideálním pro vaše dítě. V některých případech jsou vhodnější hračky dřevěné, v jiných spíše plastové, proto musíme vzít v potaz další faktory, jako jsou věk nebo pohlaví, ale věřte, že s žádnou hračkou neuděláte chybu, ať už bude sloužit jako dárek nebo ji přidáte jen tak do sbírky svému potomkovi.