
Každý malý kluk musí mít alespoň jedno autíčko na hraní, to je jakási povinnost, která se časem nemění. Většinou je však počet autíček podstatně vyšší, a tak je třeba řešit, co dělat s autíčky, když si s nimi zrovna klučina nehraje. Abychom je nemuseli někde jen tak nechat se válet, můžeme si vyhradit jedno odpoledne a společnými silami postavit garáž pro autíčka.
Garáž ale nemusí sloužit pouze jako úschovna pro odstavená autíčka, nýbrž může sloužit také jako součást zábavních her s autíčky a my se přesně na tvorbu takové garáže zaměříme. Jediné, co budeme potřebovat je čas, pár nezbytných součástí pro stavbu, a hlavně dobrou náladu, protože s tou jde všechno lépe.
Obsah článku
Garáž pro autíčka z kartonu
V tomto článku si představíme tvorbu garáže z kartonu. Budeme tedy potřebovat karton, lepidlo, nůžky, pravítko, tužku nebo fix a několik rolek z toaletního papíru. Nesmíte se úkolu zaleknout, protože vážně se není čeho bát, a navíc můžete syna do tvorby zapojit, takže i on pak bude mít z výsledku větší radost. Pojďme se tedy pustit do stavění.
Potřeby ke stavbě
- Karton
- Lepidlo
- Nůžky
- Pravítko
- Tužka / Fix
- Rolky z toaletního papíru
Jelikož nejsme žádní troškaři, bude mít naše garáž více pater. Karton si tedy musíme rozplánovat na tři podlaží, nájezdovou rampu a nízké zábradlí podél celého obvodu, aby nám autíčka nepadala. Často se u takových garáží setkáváme i s výtahem, nicméně my si vystačíme i bez něj.

Začneme vyměřením plochy pro garáž. Velikost se může lišit v závislosti na počtu autíček, které v garáži najdou svůj nový domov. Druhým úkolem bude vyměření velikosti plochy druhého a třetího patra garáže, které budou menší, neboť na něj povede nájezdová rampa. Pokud máme tyto dvě ploché části kartonu vyměřeny a vystřiženy, můžeme se pustit do lepení nosných sloupů.
„Musíme myslet i na místo, kam budeme garáž v případě nepoužívání uschovávat.“

Na nosné sloupy použijeme rolky z toaletního papíru. Jejich výška je takřka ideální, neboť musíme myslet i na místo, kam budeme garáž v případě nepoužívání uschovávat. Nyní tedy přichází na řadu lepidlo.

Podle velikosti plochy vašeho druhého patra zvolíme příslušný počet sloupů a jejich vhodné umístění, aby nám druhé a třetí patro pevně drželo a nijak se nekymácelo. Sloupy přilepíme jak k spodnímu patru, tak k patru vrchnímu a máme základní konstrukci. Tu již zbývá pouze spojit nájezdovou rampou.
Kus architekta je v každém z nás
U nájezdové rampy bychom se měli vyhnout ostrým úhlům, a proto se ji pokusíme udělat co možná nejlépe zaoblenou tak, aby autíčka mohla sjíždět sama z druhého patra do přízemí.

K tomu budeme potřebovat také ohraničení na bocích, aby nám autíčka nepřepadávala. Ohraničit je potřeba také celé druhé a třetí patro garáže.

Konstrukci bychom tedy měli mít hotovou, zbývá nám již jen grafická úprava v podobě domalování nebo nalepení parkovacích míst a směrových šipek. Jak jsme si řekli na začátku, práce to není nikterak složitá a zvládne ji opravdu každý. Navíc pak budete odměněni úsměvem svého potomka, kterému jste darovali spoustu hodin zábavy.

Dalších invencí se samozřejmě nemusíte bát. Pokud jsou tři patra málo a máte dostatek kartonu, nebojte se pokračovat patrem čtvrtým. My jsme si představili pouze základní princip stavby garáže pro autíčka, který můžete libovolně dále rozvíjet.
A co postavíte příště?
Děti budou mít jistě z nového přírůstku do rodiny hraček velkou radost a vy můžete věřit, že vám jednou postaví garáž podobnou, akorát v životní velikosti. My věříme, že se vám stavba povedla a příště se s námi pustíte třeba do stavby domečku pro panenky, aby si i holky přišly na své.